• Potulky jesenným Podpoľaním

• Vedeli ste, že 20. októbra oslavujeme stredoeurópsky Deň stromov? Dátum osláv závisí od zemepisnej šírky a obdobia, ktoré je v krajine vhodné pre vysádzanie stromov - v stredoeurópskych krajinách preto pripadol Deň stromov na 20. október. V tento deň si pripomíname význam a nenahraditeľnosť stromov nielen pre náš život. V materskej škole na ulici M.R. Štefánika v Detve sme oslavu začali v školskej záhrade. Spočítali a určili sme všetky naše veľké aj malé stromy. Premýšľali sme, prečo a pre koho sú dôležité. A keďže naše mesto je obklopené krásnou prírodou a októbrové počasie bolo lákavé, vybrali sme sa na potulky jesenným Podpoľaním - smer Kaľamárka. Kaľamárka je prírodná pamiatka v chránenej lokalite Poľana. Okrem významného archeologického náleziska je vyhľadávaná aj pre svoje netypické skalné útvary - steny, veže a komíny. Náučný chodník, ktorý vedie lokalitou je teda zameraný na históriu, archeológiu a zároveň poteší turistov i skalných lezcov.

Náš poznávací výlet viedol z časti Dolná Chrapková až ku horárni na Kaľamárke. Spolu s deťmi a rodičmi sme sa kochali očarujúcou jesennou prírodou - tu nás zaujal urastený buk a mohutné smreky, tam lesná studnička, inde bola prekvapením húsenica na ceste či šialene pestrofarebné listy. Z toľkej krásy každému vyhladne, ale po prestávke s čajom a koláčikmi sme nadšení pokračovali v  objavovaní okolia. Až ubúdajúce slnečné lúče nám pripomenuli, že je čas myslieť na návrat domov. Pobudnúť v prírode je vždy liečivé, telo pookreje s každým novým zážitkom a myseľ je otvorená poznatkom. Toto je cesta, ktorou vedieme deti prostredníctvom environmentálneho krúžku v našej materskej škole. Vieme, aké dôležité je pestovať svoju citlivosť k okoliu a vytvárať si vzťah k prírode už od útleho detstva. Preto sa už teraz tešíme na ďalšie spoločné potulky našim krásnym Podpoľaním.

• Činnosť environmentálneho krúžku je spolufinancovaná z rozpočtu mesta Detva. Ďakujeme.